Ohio Speedskating Association

 
                 

Member Clubs Officers Forms & Applications Links 
Cleveland Heights
Speedskating Club
Columbus
Speedskating Club
Lakewood
Speedskating Club
 

New 2017 Nationals Age Groups & Qualifying Times

2016-2017 EVENTS
 
March 4, 2017 Ohio State ST Championships Cleveland Hts, OH
March 17-19, 2017 US ST Age Group Nationals and AmCup 3 Midland, MI

 

 

 

RACE RESULTS

2017 OHIO STATE SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS

SATURDAY, MARCH 4, 2017

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by the Ohio Speedskating Association and U.S. Speedskating

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017 Ohio State Race Point Standings as a pdf
2017 Ohio State Race Time Classification
as a pdf
2017 Ohio State Race Times available later
 

2017 Ohio State Championships
March 4, 2017 ::: Cleveland Heights Ohio

  LADIES           MEN        
  TINY TOTS (1)           TINY TOTS (1)        
6 MADELINE KOONS LAKEWOOD   1st 1 JOEL KITTREDGE LAKEWOOD   1st
                       
  PEE WEE (6)           PEE WEE (4)        
47 MARY ROHDE PITTSBURGH   1st 23 IAN FISCHER COLUMBUS   1st
53 LILY FITCH LAKEWOOD   2nd 9 JOHN PAUL MANNING CLEV HTS B 1st
12 SOFIA KOONS LAKEWOOD   3rd 15 OWEN RODGERS LAKEWOOD B 2nd
50 MELINDA COHEN COLUMBUS B 1st 31 NEIL TURNER CLEV HTS B 3rd
45 MARY TURNER CLEV HTS B 2nd            
24 NIAMH MCLAUGHLIN LAKEWOOD B 3rd   PONY (5)        
             19 ANDREW ROHDE PITTSBURGH   1st
  PONY (4)         36 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD   2nd
28 ALEXA FISCHER COLUMBUS   1st 3 BRENNAN GRAF LAKEWOOD   3rd
10 CEILI NEORR LAKEWOOD B 1st 32 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD   4th
43 BETH MANNING CLEV HTS B 2nd 25 ARTHUR SCHMIEDL CLEV HTS B 1st
37 MARGARET BURKE CLEV HTS B 3rd            
              MIDGET (6)        
  MIDGET (4)         41 GANNON GRAF LAKEWOOD   1st
30 ELLEN ROHDE PITTSBURGH   1st 29 RYAN SHANE CLEV HTS   2nd
2 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD   2nd 5 RORY O'BRIEN LAKEWOOD   3rd
39 CASEY GRANT LAKEWOOD   3rd 44 ROBERT KEYSER LAKEWOOD   4th
40 SYDNEY KOONS LAKEWOOD B 1st 17 OWEN BYRNE LAKEWOOD   5th
            52 DREW HARMON CLEV HTS B 1st
  JUNIOR C (2)                    
20 UNA WILLHOILTE LAKEWOOD   1st   JUNIOR C (5)        
18 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD   2nd 16 HIRA HANSON CLEV HTS   1st
            33 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH   2nd
  JUNIOR A (2)         7 CADE GRANT LAKEWOOD   3rd
8 AMBER HARRIS CLEV HTS   1st 46 GAVIN HALL LAKEWOOD B 1st
26 LILA MILLER CLEV HTS   2nd 21 WILLIAM RICHARDS COLUMBUS B 2nd
                       
  SENIOR (1)           JUNIOR B (1)        
22 CYNTHIA JENNINGS COLUMBUS   1st 48 JACOB STAINBROOK CLEV HTS   1st
                       
  MASTER 40+ (2)           JUNIOR A (1)        
35 SUSAN MISCIAGNA COLUMBUS   1st 13 NICHOLAS ELIA CLEV HTS   1st
                       
  Relays           MASTER 40+ (9)        
  Miidget and Below         11 CHRIS KNAPP COLUMBUS   1st
    Pittsburgh Yellow   1st 38 DOUG COHEN COLUMBUS B 1st
    Lakewood Blue   2nd 4 GLEN GARDNER COLUMBUS B 2nd
    Columbus Red   3rd 42 SEAN BARAN LAKEWOOD B 3rd
    Cleveland Hgts Green   4th 51 ALAN MARCOSSON LAKEWOOD B 4th
  Junior and Above         27 GLEN WALWORTH LAKEWOOD B 5th
    Cleveland Hgts Green   1st 34 CHRISTIAN FISCHER COLUMBUS B 6th
    Columbus Blue   2nd 49 PATRICK NEORR LAKEWOOD B 7th
    Lakewood Yellow   PEN 75 KEVIN GRAF, SR LAKEWOOD B 8th
 
  WINTER SPEEDSKATING   PRACTICE
 
 

Columbus Speedskating Club

 Wednesdays @ 7:45PM
 
 
March        8, 15, 22 & 29     

 Saturdays
 @ 8:00AM
 
 March       11
 

Cleveland Heights Speedskating Club

 Winter Ice  

Saturday  March 4, 2017   STATE MEET all day
Thursday  March 9, 2017    6:15 7:30
Saturday  March 11, 2017    11:30 1
Monday  March 13, 2017    7:30 8:30
Thursday  March 16, 2017    6:15 7:30
Friday ~ Sunday March 17 19    US ST Age Group Nationals& AmCup 3
        Midland Michigan
Thursday  March 23, 2017    6:15 7:30
Saturday  March 25, 2017    11:15 1:5 Skate-a-thon 
 

Lakewood Speedskating Club

 Winter Ice  ::  Winterhurst 

 Sundays  7:00 to 8:30 PM 

 
 March       5 & 12

 Wednesdays  6:00 to 7:00 PM
 
March       8 & 15

 


2016 Ohio State Short Track Records
 

 
 COMPLETE RESULTS

 
 2016 SHORT TRACK OHIO INVITATIONAL

SATURDAY, DECEMBER 3, 2016

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by U.S. Speedskating and the Ohio Speedskating Association

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ RESULTS

2016 Ohio Invitational Race Point Standings as a pdf
2016 Ohio Invitational Race Time Classification
as a pdf
2016 Ohio Invitational Race Times
as a pdf

Competitor List
 

2016 OHIO INVITATIONAL
DECEMBER 3, 2016 - CLEVELAND HEIGHTS, OHIO
  PEE WEE GIRLS (3)             TINY TOTS BOYS (1)        
42 MARY ROHDE PITTSBURGH 1st     1 JOEL KITTREDGE LAKEWOOD 1st  
28 LILY  FITCH LAKEWOOD 1st B              
41 NIAMH MCLAUGHLIN LAKEWOOD 2nd B     PEE WEE BOYS (7)        
              62 BENJAMIN SULLIVAN POTOMAC 1st  
  PONY GIRLS (9)           10 DAVID CHUN DOMINION 2nd  
79 GRACE CHUN DOMINION 1st     36 IAN FISCHER COLUMBUS 1st B
20 CINDY JANG POTOMAC 2nd     83 CHRISTOPHER MONAHAN SYRACUSE 2nd B
81 CAROLINE ANDERSON UNITED CAPITAL 3rd     19 PAUL JOO POTOMAC 3rd B
69 MICHELLE YI CHESAPEAKE 4th     40 SAMIR OUCHIKH POTOMAC 1st C
32 STELLA SUMMERFIELD PARK RIDGE 5th     29 OWEN RODGERS LAKEWOOD 2nd C
60 EMMA LIPA BUFFALO 6th                
76 ALEXA FISCHER COLUMBUS 7th       PONY BOYS (14)        
11 CEILI NEORR LAKEWOOD 1st B   70 JING-KYE YEN POTOMAC 1st  
55 MARGO BURKE CLEVELAND HTS 2nd B   77 ZUBIN KUMAR DOMINION 2nd  
              15 QUINN LEPKOWSKI POTOMAC 3rd  
  MIDGET GIRLS (10)           61 GABRIEL HASSELBACK BUFFALO 4th  
5 HAILEY CHOI POTOMAC 1st     68 ANDREW ROHDE PITTSBURGH 5th  
57 KYUBIN OH DOMINION 2nd     27 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD 6th  
35 ELLEN ROHDE PITTSBURGH 3rd     30 CHARLIE PUTNAM BUFFALO 7th  
48 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD 4th     56 BEN CLENDENNING-KIM PITTSBURGH 1st B
43 CASEY GRANT LAKEWOOD 5th     14 BRENNAN GRAF LAKEWOOD 2nd B
2 ALICE SHIN CHESAPEAKE 6th     21 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD 3rd B
63 MEENA ROSE BUFFALO 1st B   54 TREY TREBILCOCK PITTSBURGH 4th B
38 NICOLE CHOE CHESAPEAKE 2nd B   47 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 5th B
7 SYDNEY KOONS LAKEWOOD 1st C   72 WILL IRWIN LAKEWOOD 6th B
              86 ARTHUR SCHMIEDL CLEVELAND HTS 7th B
  JUNIOR C LADIES (6)                      
78 CHRISTINE LEE CHESAPEAKE 1st       MIDGET BOYS (8)        
71 AVA FRADLIN-RYAN POTOMAC 2nd     12 CHRISTIAN KIM POTOMAC 1st  
16 SAMANTHA LEVENTIS POTOMAC 3rd     6 RORY O'BRIEN LAKEWOOD 2nd  
22 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD 4th     67 GANNON GRAF LAKEWOOD 3rd  
59 EMMA CLAY BUFFALO 1st B   53 RYAN SHANE CLEVELAND HTS 4th  
              34 OWEN BYRNE LAKEWOOD 5th  
  JUNIOR B LADIES (1)           49 ROBBIE KEYSER LAKEWOOD 6th  
31 FAITH KIM POTOMAC 1st     3 ALESSANDRO TOPA UNITED CAPITAL 7th  
              80 DREW HARMON CLEVELAND HTS 1st B
  JUNIOR A LADIES (3)                      
51 UNA WILLHOITE LAKEWOOD 1st       JUNIOR C MEN (8)        
87 AMBER HARRIS CLEVELAND HTS 1st B   73 JOONSUH OH DOMINION 1st  
50 LILA MILLER CLEVELAND HTS 2nd B   8 HIRA HANSON CLEVELAND HTS 2nd  
              44 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH 3rd  
  MASTER 30-39 WOMEN (1)           24 NATHANIEL CASSON UNITED CAPITAL 4th  
13 NECOLE ZAYATZ BUFFALO 1st     45 DAVID SCOLARE CORNERSTONE 5th  
              65 JACOB VITO PITTSBURGH 6th  
  MASTER 40+ WOMEN (3)           23 CADE GRANT LAKEWOOD 7th  
9 REGINA HART DOMINION 1st     84 DIEGO AMAYA DOMINION 1st B
33 SUSAN MANDRYK LAKEWOOD 2nd                
                JUNIOR B MEN (1)        
  MASTER 30-39 MEN (2)           82 JACOB STAINBROOK CLEVELAND HTS 1st  
17 JIN SUNG KIM UNATTACHED 1st                
58 JOEL KEGEL PITTSBURGH 1st B     MASTER 40+ MEN (8)        
              85 DOUG COHEN COLUMBUS 1st  
  JUNIOR A MEN (1)           4 SEAN BARAN LAKEWOOD 2nd  
75 NICHOLAS ELIA CLEVELAND HTS 1st     18 ALAN MARCOSSON LAKEWOOD 3rd  
              46 CHRISTIAN FISCHER COLUMBUS 4th  
              66 PAUL VOLZ PITTSBURGH 5th  
              25 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 6th  
              74 KEVIN GRAF, SR LAKEWOOD 7th  

 


COMPLETE RESULTS

2016 OHIO STATE SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS

SATURDAY, FEBRUARY 27, 2016

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by the Ohio Speedskating Association and U.S. Speedskating

---------------------------------------------------------------------------------------------------

2016 Ohio State Championships :: Race Point Standings as a pdf
2016 Ohio State Championships :: Race Time Classification as a pdf
2016 Ohio State Championships :: Race Times as a pdf

 58 COMPETITORS
 

LADIES             MEN        
TINY TOTS (2)             PEE WEE (7)      
6 SOFIA KOONS LAKEWOOD 1st     11 ANDREW ROHDE PITTSBURGH 1st  
1 MADELINE KOONS LAKEWOOD 2nd     34 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD 2nd  
            28 BRENNAN GRAF LAKEWOOD 1st B
PEE WEE (5)           23 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD 2nd B
2 MARY ROHDE PITTSBURGH 1st     46 IAN FISCHER COLUMBUS 3rd B
8 MARY TURNER CLEV HTS 1st B   39 JOHN PAUL MANNING CLEV HTS 4th B
19 BRIDGET MATHIAS CLEV HTS 2nd B   57 WESLEY LAPSEVICH LAKEWOOD 5th B
35 CEILI NEORR LAKEWOOD 3rd B              
42 MELINDA COHEN COLUMBUS 4th B     PONY (7)        
             16 RORY O'BRIEN LAKEWOOD 1st  
PONY (4)           53 WILL IRWIN LAKEWOOD 1st B
12 CASEY GRANT LAKEWOOD 1st     32 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 2nd B
52 ELLEN ROHDE PITTSBURGH 2nd     27 MITCHELL COHEN COLUMBUS 3rd B
56 ALEXA FISCHER COLUMBUS 3rd     5 DREW HARMON CLEV HTS 4th B
45 BETH MANNING CLEV HTS 1st B   55 ALBERT HOLLAND COLUMBUS 5th B
            41 ARTHUR SCHMIEDL CLEV HTS 6th B
MIDGET (2)                      
24 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD 1st       MIDGET (9)        
17 GABRIELA MONTERO CLEV HTS 2nd     13 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH    
            50 ROBERT KEYSER LAKEWOOD 1st B
JUNIOR C (2)           47 GANNON GRAF LAKEWOOD 2nd B
20 UNA WILLHULTE LAKEWOOD 1st     54 RYAN SHANE CLEV HTS 3rd B
38 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD 2nd     49 LUKE SMITH COLUMBUS 4th B
            26 OWEN BYRNE LAKEWOOD 5th B
JUNIOR B (1)           3 GAVIN HALL LAKEWOOD 6th B
10 LILA MILLER CLEV HTS 1st     21 TONY FATICA CLEV HTS 7th B
            33 BRANT SHEPHERD COLUMBUS 8th B
MASTER 40+ (4)                    
22 SUSAN MISCIAGNA COLUMBUS 1st       JUNIOR C (2)      
4 DIANA HARRELL COLUMBUS 2nd     43 HIRA HANSON CLEV HTS 1st  
15 CATHERINE CURLEY CLEV HTS 3rd     18 AUSTIN HERPST LAKEWOOD 2nd  
29 SUSAN MANDRYK LAKEWOOD 4th                
              JUNIOR B (3)      
Fastest 500 Times         7 NICHOLAS ELIA CLEV HTS 1st  
    Una Willhoite 53.13         40 ALEC HALL COLUMBUS 2nd  
Nicholas Elia 51.55         31 JACOB STAINBROOK CLEV HTS 3rd  
                       
Relays             SENIOR MEN (1)      
Midget and Under           37 XINRAN LI COLUMBUS 1st  
Pittsburgh 1st                    
Lakewood 2nd           MASTER 40+ (9)      
Cleveland Hgts 3rd         36 CHRIS KNAPP COLUMBUS 1st  
Columbus 4th         44 SEAN BARAN LAKEWOOD 1st B
            30 DOUG COHEN COLUMBUS 2nd B
Juvenile and Above         51 ALAN MARCOSSON LAKEWOOD 3rd B
Cleveland Hgts 1st         14 CHRISTIAN FISCHER COLUMBUS 4th B
Columbus 2nd         9 CHRIS CHECKETT LAKEWOOD 5th B
Lakewood 3rd         74 KEVIN GRAF, SR LAKEWOOD 6th B
            48 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 7th B

 

2014 Ohio State Short Track Records

2015 National Short Track Records
Previous Age Group Classifications Records
 

     2015/16   US Speedskating membership year started July 1st.
 Introductory First-Time Two-Month Trial $10
 (this membership is a NON-competing membership)

 1st Year $30

 Club Competitor/Recreational Member $55
 (pease circle one)

 
National Level Competitor Member $95
 
USS Coach, Official, Club Officer $30
 (Certified Officials Level 2 and above and Individual Club
 Board Members - Max of 4 board members per club)

 
Alumni Membership $55
 
Speedskater Nation Fan $25

$200 Family Cap (Requires all family applications to be sent at same time, each family member must designate membership category)
 

 
 COMPLETE RESULTS

 
 SHORT TRACK OHIO INVITATIONAL

SATURDAY, DECEMBER 5, 2015

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by U.S. Speedskating and the Ohio Speedskating Association

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ RESULTS

2015 Ohio Invitational Race Point Standings as a pdf
2015 Ohio Invitational Race Time Classification
as a pdf
2015 Ohio Invitational Race Times
as a pdf

Competitor List
 

2015 OHIO INVITATIONAL AGE GROUP RESULTS

DECEMBER 5, 2015

  TINY TOTS GIRLS (3)             PEE WEE BOYS (10)        
14 SOFIA KOONS LAKEWOOD 1st     21 ANDREW ROHDE PITTSBURGH 1st  
22 NIAMH MCLAUGHLIN LAKEWOOD 2nd     12 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD 2nd  
1 MADELINE KOONS LAKEWOOD 3rd     63 PETER PROKHOROV WOLVERINE 3rd  
              35 BRENNAN GRAF LAKEWOOD 1st B
  PEE WEE GIRLS (8)           52 CHRISTOPHER MONAHAN SYRACUSE 2nd B
24 KYUNGEUN (CINDY) JANG   1st     91 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD 3rd B
84 STELLA SUMMERFIELD PARK RIDGE 2nd     77 IAN FISCHER COLUMBUS 4th B
13 MARY ROHDE PITTSBURGH 1st B   15 JOHN PAUL MANNING CLEVELAND HTS 5th B
43 EMMA LIPA BUFFALO 2nd B   42 WESLEY LAPSEVICH LAKEWOOD 6th B
62 VIOLET TROSIN MIDLAND 3rd B   85 BEN CLENDENNING-KIM PITTSBURGH 1st C
36 BRIDGET MATHIAS CLEVELAND HTS 4th B              
71 SAMANTHA PEERY CROSSROADS 5th B     PONY BOYS (10)        
80 CEILI NEORR LAKEWOOD 6th B   23 CHRISTIAN KIM   1st  
              2 RORY O'BRIEN LAKEWOOD 2nd  
  PONY GIRLS (8)           86 PAUL PROKHOROV WOLVERINE 3rd  
69 CATHERINE VANDERGRIFF WEST MICHIGAN 1st     16 BRADY RUTLEDGE MIDLAND 4th  
3 MACKENZIE IGEL NORTHBROOK 2nd     26 GABRIEL HASSELBACK BUFFALO 1st B
54 IZABELLA ZAKATSIOLO OAKVILLE 3rd     96 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 2nd B
18 ELLEN ROHDE PITTSBURGH 4th     44 ANDREW HARMON CLEVELAND HTS 3rd B
25 CAROLINE ANDERSON UNITED CAPITAL 5th     17 WILL IRWIN LAKEWOOD 4th B
93 ALEXA FISCHER COLUMBUS 6th     78 MITCHELL COHEN COLUMBUS 5th B
37 MARY ELIZ. (BETH) MANNING CLEVELAND HTS 1st B   53 ALBERT HOLLAND COLUMBUS 6th B
                         
  MIDGET GIRLS (4)             MIDGET BOYS (10)        
27 KYUBIN OH DOMINION 1st     72 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH 1st  
19 SARA PEERY CROSSROADS 1st B   4 RYAN HACK UNITED CAPITAL 2nd  
56 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD 2nd B   28 CARL TATELLI NORTHBROOK 3rd  
45 GABRIELA MONTERO CLEVELAND HTS 3rd B   94 LUKE CARLSEN DANBURY 4th  
              81 GANNON GRAF LAKEWOOD 1st B
  JUNIOR C LADIES (7)           20 ROBERT KEYSER LAKEWOOD 2nd B
74 GRACE TROSIN MIDLAND 1st     64 TONY FATICA CLEVELAND HTS 3rd B
5 UNA WILLHOITE LAKEWOOD 2nd     38 RYAN SHANE CLEVELAND HTS 4th B
39 ELLA TROSIN MIDLAND 3rd     55 OWEN BYRNE LAKEWOOD 5th B
68 REBECCA SZUMSKI DANBURY 4th     70 GAVIN HALL LAKEWOOD 6th B
41 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD 5th                
79 CECE LONG WEST MICHIGAN 6th       JUNIOR C MEN (8)        
              29 BRIAN RHIM POTOMAC 1st  
  JUNIOR B LADIES (2)           89 JOSEPH HACHEM UNITED CAPITAL 1st B
7 HAILEY CHOI   1st     46 JOONSUH OH DOMINION 2nd B
30 LILA MILLER CLEVELAND HTS 1st B   6 HIRA HANSON CLEVELAND HTS 3rd B
              57 DAVID SCOLARE CORNERSTONE 4th B
  JUNIOR A LADIES (1)           75 AUSTIN HERPST LAKEWOOD 5th B