2011 - 2012 Race Results


2012 OHIO STATE SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS

SATURDAY, FEBRUARY 25, 2012

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

 Sponsored and Sanctioned by

THE OHIO SPEEDSKATING ASSOCIATION  &  U.S. SPEEDSKATING

COMPLETE RESULTS

EVENT TIMES as a pdf
POINTS STANDINGS as a pdf
TIME CLASSIFICATIONS as a pdf

 


Special Bob Reppenhagen Memorial Award for fastest 500m Men and Ladies

Male Nick Marquard 50.91
Female Abbie Marquard 51.38

 

Relay - Midget and Below  
Cleveland Heights   1st
Lakewood   2nd
Chiller   3rd
   
Relay - Juvenile and Above  
Lakewood   1st
Chiller   DQ

RESULTS by AGE GROUP

LADIES             MEN        
TINY TOTS             TINY TOTS        
44 ELLEN ROHDE PITTSBURGH 1st     29 ANDREW ROHDE PITTSBURGH 1st  
2 CASEY GRANT LAKEWOOD 2nd     6 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD 2nd  
30 ALEXA FISCHER CHILLER 3rd     55 DYLAN REES NORTH COAST 3rd  
15 MARY ROHDE PITTSBURGH 4th     14 BRENNAN GRAF LAKEWOOD 4th  
                       
PEE WEE              PEE WEE         
38 JENNIFER WISNIEWSKI LAKEWOOD 1st     43 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH 1st  
17 JANE  SESSIONS LAKEWOOD 2nd     28 GANNON  GRAF LAKEWOOD 1st B
45 JULIA COYLE NORTHCOAST 3rd     18 ROBERT KEYSER LAKEWOOD 2nd B
3 RUBY KAUFFMAN CLEV HTS 4th     7 GAVIN HALL LAKEWOOD 3rd B
            59 OWEN BYRNE LAKEWOOD 4th B
PONY                       
60 GABRIELLE DEVER LAKEWOOD 1st       PONY         
58 TESS CONNORS CLEV HTS 2nd     46 HIRA HANSON CLEV HTS 1st  
31 AUDREY STAINBROOK CLEV HTS 3rd     8 CADE GRANT LAKEWOOD 2nd  
53 SARAH HARRELL CHILLER 4th     56 JACOB SAYAT CHILLER 1st B
4 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD 1st B   54 GRIFFIN GIANONNE CHILLER 2nd B
19 GRACE MEYER CLEV HTS 2nd B              
              MIDGET        
JUVENILE           37 NICHOLAS ELIA CLEV HTS 1st  
47 DANIELLE AMOS CHILLER 1st     9 IAN MORAN LAKEWOOD 2nd  
5 GRACE DEVER LAKEWOOD 2nd     20 JACOB STAINBROOK CLEV HTS 3rd  
21 AMBER HARRIS CLEV HTS 3rd     61 MICHAEL DEVER LAKEWOOD 1st B
32 SAMANTHA MORAN LAKEWOOD 1st B   48 ANDREW SZENDREY LAKEWOOD 2nd B
39 REBECCA YOUNG DIRECT 2nd B   50 ALEC HALL CHILLER 3rd B
                       
JUNIOR             JUVENILE         
36 MAGGIE DEVER LAKEWOOD 1st     10 BOBBY SESSIONS LAKEWOOD 1st  
            41 MATTHEW RODIER CHILLER 1st B
INTERMEDIATE                      
1 ABBIE MARQUARD LAKEWOOD 1st       JUNIOR         
            16 NICK MARQUARD LAKEWOOD 1st  
MASTER 30-39 LADIES          35 GEORGE  HARKENRIDER LAKEWOOD 2nd  
52 SUZANNE TKACH CHILLER 1st                
              MASTER 30-39      
MASTER 40+ LADIES          33 DERRICK COLES CHILLER 1st  
11 KIM SCHAD NORTHCOAST 1st                
24 DIANA HARRELL CHILLER 2nd       MASTER 40+ MEN       
                       
            40 PAUL PROVENCHER NORTHCOAST 1st  
            22 DAVID LEE CHILLER 2nd  
          57 LONNIE AMOS CHILLER 3rd  
            34 GLEN GARDNER CHILLER 4th  
            51 SEAN BARAN LAKEWOOD 5th  
            13 CHRIS FISCHER CHILLER 6th  
            70 KEVIN GRAF LAKEWOOD 7th  
          42 VENKY  RAGHAVACHARI CLEV HTS 8th  

 

 

 

SHORT TRACK
AMERICAN CUP  II  &  OHIO INVITATIONAL
SATURDAY, October 29 & SUNDAY, October 30, 2011
CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK
1 MONTICELLO BLVD. - CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by U.S. Speedskating and the Ohio Speedskating Association

COMPLETE FINAL RESULTS
 

 
 
The Thriller at the Chiller
All Points Meet - Sat. Jan 14, 2012 -
64 Competitors from Indiana, Michigan, Pennsylvania and Ohio.

COMPLETE RESULTS
Age Group Results as a pdf
Points Standings as a pdf
Event Times as a pdf
Time Classifications as a pdf
Chiller Easton
3600 Chiller Lane
Columbus, OH 43219

2012 MSSC REGIONAL WINTER ICE BLAST - MIDLAND CIVIC ARENA, 405 Fast Ice Drive, MIDLAND, MI.

SATURDAY, FEBRUARY 11, 2012

RESULTS
2012 Winter Blast Point Standings as pdf

2012 Winter Blast Times for all Events as pdf