2016 - 2017 Race Results

  NOW COMPLETE RACE RESULTS

2017 OHIO STATE SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS

SATURDAY, MARCH 4, 2017

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by the Ohio Speedskating Association and U.S. Speedskating

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017 Ohio State Race Point Standings as a pdf
2017 Ohio State Race Time Classification
as a pdf
2017 Ohio State Race Times as a pdf
 

2017 Ohio State Championships
March 4, 2017 ::: Cleveland Heights Ohio

  LADIES             MEN        
  TINY TOTS (1)             TINY TOTS (1)        
6 MADELINE KOONS LAKEWOOD   1st   1 JOEL KITTREDGE LAKEWOOD   1st
                         
  PEE WEE (6)             PEE WEE (4)        
47 MARY ROHDE PITTSBURGH   1st   23 IAN FISCHER COLUMBUS   1st
53 LILY FITCH LAKEWOOD   2nd   9 JOHN PAUL MANNING CLEV HTS B 1st
12 SOFIA KOONS LAKEWOOD   3rd   15 OWEN RODGERS LAKEWOOD B 2nd
50 MELINDA COHEN COLUMBUS B 1st   31 NEIL TURNER CLEV HTS B 3rd
45 MARY TURNER CLEV HTS B 2nd              
24 NIAMH MCLAUGHLIN LAKEWOOD B 3rd     PONY (5)        
               19 ANDREW ROHDE PITTSBURGH   1st
  PONY (4)           36 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD   2nd
28 ALEXA FISCHER COLUMBUS   1st   3 BRENNAN GRAF LAKEWOOD   3rd
10 CEILI NEORR LAKEWOOD B 1st   32 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD   4th
43 BETH MANNING CLEV HTS B 2nd   25 ARTHUR SCHMIEDL CLEV HTS B 1st
37 MARGARET BURKE CLEV HTS B 3rd              
                MIDGET (6)        
  MIDGET (4)           41 GANNON GRAF LAKEWOOD   1st
30 ELLEN ROHDE PITTSBURGH   1st   29 RYAN SHANE CLEV HTS   2nd
2 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD   2nd   5 RORY O'BRIEN LAKEWOOD   3rd
39 CASEY GRANT LAKEWOOD   3rd   44 ROBERT KEYSER LAKEWOOD   4th
40 SYDNEY KOONS LAKEWOOD B 1st   17 OWEN BYRNE LAKEWOOD   5th
              52 DREW HARMON CLEV HTS B 1st
  JUNIOR C (2)                      
20 UNA WILLHOILTE LAKEWOOD   1st     JUNIOR C (5)        
18 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD   2nd   16 HIRA HANSON CLEV HTS   1st
              33 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH   2nd
  JUNIOR A (2)           7 CADE GRANT LAKEWOOD   3rd
8 AMBER HARRIS CLEV HTS   1st   46 GAVIN HALL LAKEWOOD B 1st
26 LILA MILLER CLEV HTS   2nd   21 WILLIAM RICHARDS COLUMBUS B 2nd
                         
  SENIOR (1)             JUNIOR B (1)        
22 CYNTHIA JENNINGS COLUMBUS   1st   48 JACOB STAINBROOK CLEV HTS   1st
                         
  MASTER 40+ (2)             JUNIOR A (1)        
35 SUSAN MISCIAGNA COLUMBUS   1st   13 NICHOLAS ELIA CLEV HTS   1st
                         
  Relays             MASTER 40+ (9)        
  Miidget and Below           11 CHRIS KNAPP COLUMBUS   1st
    Pittsburgh Yellow   1st   38 DOUG COHEN COLUMBUS B 1st
    Lakewood Blue   2nd   4 GLEN GARDNER COLUMBUS B 2nd
    Columbus Red   3rd   42 SEAN BARAN LAKEWOOD B 3rd
    Cleveland Hgts Green   4th   51 ALAN MARCOSSON LAKEWOOD B 4th
  Junior and Above           27 GLEN WALWORTH LAKEWOOD B 5th
    Cleveland Hgts Green   1st   34 CHRISTIAN FISCHER COLUMBUS B 6th
    Columbus Blue   2nd   49 PATRICK NEORR LAKEWOOD B 7th
    Lakewood Yellow   PEN   75 KEVIN GRAF, SR LAKEWOOD B 8th
 

 
 COMPLETE RESULTS

 
 2016 SHORT TRACK OHIO INVITATIONAL

SATURDAY, DECEMBER 3, 2016

CLEVELAND HEIGHTS COMMUNITY CENTER ICE RINK

1 MONTICELLO BLVD.

CLEVELAND HEIGHTS, OHIO

Sanctioned by U.S. Speedskating and the Ohio Speedskating Association

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ RESULTS

2016 Ohio Invitational Race Point Standings as a pdf
2016 Ohio Invitational Race Time Classification
as a pdf
2016 Ohio Invitational Race Times
as a pdf

Competitor List
 

2016 OHIO INVITATIONAL
DECEMBER 3, 2016 - CLEVELAND HEIGHTS, OHIO
  PEE WEE GIRLS (3)             TINY TOTS BOYS (1)        
42 MARY ROHDE PITTSBURGH 1st     1 JOEL KITTREDGE LAKEWOOD 1st  
28 LILY  FITCH LAKEWOOD 1st B              
41 NIAMH MCLAUGHLIN LAKEWOOD 2nd B     PEE WEE BOYS (7)        
              62 BENJAMIN SULLIVAN POTOMAC 1st  
  PONY GIRLS (9)           10 DAVID CHUN DOMINION 2nd  
79 GRACE CHUN DOMINION 1st     36 IAN FISCHER COLUMBUS 1st B
20 CINDY JANG POTOMAC 2nd     83 CHRISTOPHER MONAHAN SYRACUSE 2nd B
81 CAROLINE ANDERSON UNITED CAPITAL 3rd     19 PAUL JOO POTOMAC 3rd B
69 MICHELLE YI CHESAPEAKE 4th     40 SAMIR OUCHIKH POTOMAC 1st C
32 STELLA SUMMERFIELD PARK RIDGE 5th     29 OWEN RODGERS LAKEWOOD 2nd C
60 EMMA LIPA BUFFALO 6th                
76 ALEXA FISCHER COLUMBUS 7th       PONY BOYS (14)        
11 CEILI NEORR LAKEWOOD 1st B   70 JING-KYE YEN POTOMAC 1st  
55 MARGO BURKE CLEVELAND HTS 2nd B   77 ZUBIN KUMAR DOMINION 2nd  
              15 QUINN LEPKOWSKI POTOMAC 3rd  
  MIDGET GIRLS (10)           61 GABRIEL HASSELBACK BUFFALO 4th  
5 HAILEY CHOI POTOMAC 1st     68 ANDREW ROHDE PITTSBURGH 5th  
57 KYUBIN OH DOMINION 2nd     27 JEREMY SAPOLA LAKEWOOD 6th  
35 ELLEN ROHDE PITTSBURGH 3rd     30 CHARLIE PUTNAM BUFFALO 7th  
48 CARLY ELLIOTT LAKEWOOD 4th     56 BEN CLENDENNING-KIM PITTSBURGH 1st B
43 CASEY GRANT LAKEWOOD 5th     14 BRENNAN GRAF LAKEWOOD 2nd B
2 ALICE SHIN CHESAPEAKE 6th     21 DANIEL O'BRIEN LAKEWOOD 3rd B
63 MEENA ROSE BUFFALO 1st B   54 TREY TREBILCOCK PITTSBURGH 4th B
38 NICOLE CHOE CHESAPEAKE 2nd B   47 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 5th B
7 SYDNEY KOONS LAKEWOOD 1st C   72 WILL IRWIN LAKEWOOD 6th B
              86 ARTHUR SCHMIEDL CLEVELAND HTS 7th B
  JUNIOR C LADIES (6)                      
78 CHRISTINE LEE CHESAPEAKE 1st       MIDGET BOYS (8)        
71 AVA FRADLIN-RYAN POTOMAC 2nd     12 CHRISTIAN KIM POTOMAC 1st  
16 SAMANTHA LEVENTIS POTOMAC 3rd     6 RORY O'BRIEN LAKEWOOD 2nd  
22 CAITLYNN KEYSER LAKEWOOD 4th     67 GANNON GRAF LAKEWOOD 3rd  
59 EMMA CLAY BUFFALO 1st B   53 RYAN SHANE CLEVELAND HTS 4th  
              34 OWEN BYRNE LAKEWOOD 5th  
  JUNIOR B LADIES (1)           49 ROBBIE KEYSER LAKEWOOD 6th  
31 FAITH KIM POTOMAC 1st     3 ALESSANDRO TOPA UNITED CAPITAL 7th  
              80 DREW HARMON CLEVELAND HTS 1st B
  JUNIOR A LADIES (3)                      
51 UNA WILLHOITE LAKEWOOD 1st       JUNIOR C MEN (8)        
87 AMBER HARRIS CLEVELAND HTS 1st B   73 JOONSUH OH DOMINION 1st  
50 LILA MILLER CLEVELAND HTS 2nd B   8 HIRA HANSON CLEVELAND HTS 2nd  
              44 JOSEPH ROHDE PITTSBURGH 3rd  
  MASTER 30-39 WOMEN (1)           24 NATHANIEL CASSON UNITED CAPITAL 4th  
13 NECOLE ZAYATZ BUFFALO 1st     45 DAVID SCOLARE CORNERSTONE 5th  
              65 JACOB VITO PITTSBURGH 6th  
  MASTER 40+ WOMEN (3)           23 CADE GRANT LAKEWOOD 7th  
9 REGINA HART DOMINION 1st     84 DIEGO AMAYA DOMINION 1st B
33 SUSAN MANDRYK LAKEWOOD 2nd                
                JUNIOR B MEN (1)        
  MASTER 30-39 MEN (2)           82 JACOB STAINBROOK CLEVELAND HTS 1st  
17 JIN SUNG KIM UNATTACHED 1st                
58 JOEL KEGEL PITTSBURGH 1st B     MASTER 40+ MEN (8)        
              85 DOUG COHEN COLUMBUS 1st  
  JUNIOR A MEN (1)           4 SEAN BARAN LAKEWOOD 2nd  
75 NICHOLAS ELIA CLEVELAND HTS 1st     18 ALAN MARCOSSON LAKEWOOD 3rd  
              46 CHRISTIAN FISCHER COLUMBUS 4th  
              66 PAUL VOLZ PITTSBURGH 5th  
              25 STEPHEN BUCHA LAKEWOOD 6th  
              74 KEVIN GRAF, SR LAKEWOOD 7th